Jak se připravit na operaci: Co byste měli vynechat

pro, 19 2023

Základní pravidla před operativním zákrokem

Operace není nikdy jen tak obyčejný den v kalendáři. Je to den, který nás bude provázet ve speciálním režimu, očekáváními a s řadou otázek o tom, co dělat a hlavně co nedělat. Aby vše proběhlo hladče a vaše tělo bylo na tento zákrok co nejlépe připraveno, je potřeba myslet na několik důležitých věcí. Už jsem slyšel o případech, kdy někdo přišel na operaci s plným žaludkem a pak to museli odkládat, nebo dokonce přijít s gumovými botami, protože si myslel, že to je jako v dešti. Ano, dobře vím, že to zní jako bláznivý příběh z filmu, ale opravdově se to může stát. Takže důležité je myslet na to, že operace je čas, kdy se musíme držet pevných pravidel, abychom předešli nečekaným komplikacím.

Strava a pitný režim

Před operací bychom měli dodržovat určitý pitný režim a omezit nebo úplně vyloučit některé potraviny z našeho jídelníčku. Ne, rozhodně nemluvím o pokusech zhubnout deset kilo do tří dnů, to by bylo na jiný článek. Ale víte, co mají společného večeřka ve fast foodu a operace? Vůbec nic! A to je ta správná odpověď. Před operací je rozumné jíst lehkou stravu, vyvarovat se těžkých jídel a hlavně alkoholu. Já pokaždé, když se blíží nějaký významný medicinský zákrok, začnu mít neskutečné chutě na vše, co je na černé listině. Představte si ten boj s lákavým kuřetem s hranolkami, když víte, že na to musíte zapomenout, protože to jediný co ten den připouštíte, jsou ty nudlové polévky, co chutnají jako voda. Ale moment, nechci tady dělat z operací hladovku, chce to jen malou dávku úsudku a uvědomění si, co je pro vaše tělo nejlepší.

Medikace a vitamíny

Jedním z klíčových aspektů před jakýmkoliv chirurgickým zákrokem je upravit nebo dokonce přerušit užívání určitých léků. Věc, kterou nikdy nesmíme podcenit, je čestný a otevřený dialog s naším lékařem, přesně jako když se svěřujete svému kadeřníkovi, že toužíte po změně, ale bojíte se, že vypadáte jako by vás kousla včela. Lékaři potřebují vědět úplně vše, včetně toho, že máte rádi výtažek z kopřivy nebo že si denně dopřáváte želatinkové medvídky s vitamíny. Pro řadu lidí to může být překvapení, ale i ty běžné vitamíny či doplňky stravy mohou mít vliv na operaci.

Fyzická aktivita před operací

Nabíráme-li síly pro nadcházející zákrok, nemusí to nutně znamenat, že se z baráku pár dní předtím nehneme a budeme poctivě sledovat všechny možné seriály. Naopak mírná fyzická aktivita může pomoci udržet tělo v kondici a posílit imunitní systém. To ale neznamená, že máte najednou vyrazit na maraton nebo si dát adrenalinový zážitek v podobě bungee jumping. Mám na mysli takovou tu přiměřenou aktivitu – procházky, lehké cvičení, možná trochu jógy nebo stretching. Před pár lety, před plánovanou operací kolene, jsem si říkal, že bych mohl ještě rychle naskočit na svůj oblíbený hobby koníček – malování plotu. Přemýšlel jsem, jestli nepůjdu proti zásadám, ale nakonec mi lékařka poradila, že pokud tím nebudu přehánět pohyb, který by mohl koleno zatěžovat, smím svou kreativitu vyžít i v tomto předoperačním období.

Psychická příprava

Stejně důležitá, jako příprava fyzická, je příprava psychická. Naše mysl má na tělo obrovský vliv a negativní myšlenky nebo stres mohou provozní den komplikovat. Znáte to, nervozita, která vás přepadá při myšlence na zákrok, se může proměnit v špatný spánek nebo nepříjemné pocity v břiše. Můžeme se ale snažit pozitivně laděné aktivitami a technikami pro zklidnění mysli – meditace, hluboké dýchání nebo příjemné konverzace s přáteli mohou udělat divy. Já si představuji, že jdu jen na prohlídku, kde se dozvím, jak je všechno v pořádku, a to mi vždy pomůže zůstat v klidu. Nemluvě o tom, že je příjemné si o tom pak povídat u večeře, když se vše zdárně podaří a největší starostí je, jestli si dát dezert nebo ne.

Abstinence od alkoholu a kouření

Alkohol a kouření jsou před operací velké ne, a to přibližně stejně jako návštěva vepřových hodů den před plánovaným zákrokem. Alkohol může ovlivnit schopnost krve srážet se a zvyšuje riziko krvácení, zatímco kouření má na svědomí zpomalování hojivých procesů a může komplikovat narkózu. Zkusíme-li si to představit jako přípravu na maraton, bylo by to jako pít a kouřit těsně před startem – už vidím ty zvednuté obočí v cílové rovince. Věřte mi, vždy je lepší vyhrávat v předstihu, takže omezit tyto neřesti dobře dopředu před operací je jedním z klíčů k úspěšnému uzdravení.

Kontrolné zdravotní vyšetření

Ano, budete se cítit jako na besedě s nekončícím seznamem dotazů, když půjdete na kontrolní vyšetření před operací. Ale věřte mi, že každý dotaz a každé vyšetření má svůj důvod. Nechtěl bych, aby někdo vzal mé přirovnání vážně a zkusil si dát před operací opravdovou besedu s kamarády. Takové vyšetření je základním pilířem úspěšného zákroku a zahrnuje řadu testů – krevní obraz, funkci ledvin, možná i EKG nebo rentgen hrudníku. Je to jako když se dělá technická kontrola auta před dlouhou cestou – nechceme přeci, aby nás něco překvapilo uprostřed dálnice.

Důležitost komunikace s lékařem

Nikdy bychom neměli podceňovat, jak důležitá je komunikace s naším lékařem. Je to ten typ rozhovoru, kdy opravdu není prostor pro "zapomněl jsem" nebo "myslel jsem, že to není důležité“. Lékař musí vědět úplně vše – od ranní tablety proti bolesti až po ten zvláštní čaj, co vám doporučila teta z Himalájí. Tato otevřenost může významně přispět ke snížení rizika komplikací a zlepšit výsledky zákroku. A není to jen o těch "strašných“ věcech, je to i o sdílení vašich obav a strachu, protože dobrý lékař by měl být i dobrým posluchačem.

Pooperativní plán a nastavení očekávání

Není žádné tajemství, že si ne vždy věci naplánujeme přesně podle svých představ. V medicíně a obzvlášť při operacích je důležité mít realistická očekávání a jasný pooperativní plán. Je to jako s postavěním Ikea skříně, potřebujete dobrý návod a víru, že toho posledního šroubku je tam opravdu dost. U operací je to ale trochu vážnější. Potřebujeme vědět, co očekávat po probuzení, jak se o sebe postarat, co je normální a kdy zazvonit na poplach. Plánování obnovy a rehabilitace, přípravu domácnosti pro pohodlnější rekonvalescenci a nastavení podpůrné sítě s rodinou a přáteli – všechno to hraje zásadní roli v procesu uzdravení.